Endoskopik damar çıkarma

Günümüzde, geleneksel teknik veya köprüleme tekniği ile karşılaştırıldığında bir KABG prosedüründe kullanılmak üzere bir damarı çıkarmak için çok daha az invaziv bir seçenek vardır. Bu prosedür genellikle sadece yaklaşık 2 cm uzunluğunda küçük bir kesi gerektirir.

EVH; küçük bir kesi ile kan damarını görüntülemek ve çıkarmak için özel minimal invaziv aletler kullanmaktadır. Bu, bacak veya ön kol çevresindeki dokularda daha az travma ile sonuçlanmaktadır- geleneksel yönteme göre enfeksiyon ve postoperatif ağrı riskini azaltır.

EVH sadece çok daha az ağrıya ve yara izine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda hastaların daha çabuk iyileşebilmesi, normal hareketliliğe geri dönmesi ve kardiyak rehabilitasyon programına daha erken başlaması anlamına gelir.

Diğer damar çıkarma türlerine benzer şekilde EVH enfeksiyon, termal yaralanma, kanama, hematom ve yırtılma riski taşır. Ek olarak EVH ekipmanının kullanımı, alerjik reaksiyon / aşırı duyarlılık ve gaz üfleme kullanılıyorsa, karbondioksit embolisi ile sonuçlanabilir.

EVH'nin faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin

Bazı klinik çalışmalarda, endoskopik damar çıkarmanın sonucu olarak aşağıdakileri de kapsayan önemli faydalar ortaya koyulmuştur 1-10 :

   • Önemli derecede daha düşük enfeksiyon ve yara komplikasyonu riski
   • Ameliyat sonrası daha az ağrı ve şişlik
   • En az kesi iziyle daha hızlı iyileşme
   • Daha fazla hasta memnuniyeti

Damar çıkarma işleminin nasıl gerçekleştirildiğinden bağımsız olarak bacaktaki veya ön koldaki diğer kan damarları yerinde kalır.

EVH Amerika Birleşik Devletleri'nde standart tedavi yöntemidir ve çoğu kalp cerrahisi hastanesinde uygulanmaktadır. Birçok hasta için iyi bir seçenektir. Bununla birlikte, her kişi benzersiz olduğu için seçeneklerinizi doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Endoskopik radyal arter çıkarma (ERAH)

Günümüzde cerrahlar radyal arterini hastanın ön kolundan uzun kesik oluşturmak yerine en az düzeyde invaziv bir teknik kullanarak çıkarmayı tercih edebiliyorlar. Ayrıca şu faydaları sağlar: daha az acı, daha düşük enfeksiyon riski ve daha yüksek hasta memnuniyeti.

Tüm hastalar için greft kaynağı olarak bir radyal arterin kullanılması uygun değildir. Hangi greftin sizin ve durumunuz için en iyisi olduğuna doktorlarınız karar verecektir.